ECA

   
   
   
 

Clubs & Teams

   
 
Names of Clubs
學會名稱

Qualifications
資格
Dates of meetings
開會日期
Member- ship Fee / Tuition Fee
會費/導師費
Dates & Venue of 1st Meeting
第一次會議日期及地點
Teachers-in-charge
負責老師
Religious 宗教
1.

Catholic Society

天主教同學會

Catholic Students
S.1 - S.3 – Compulsory

S.4 - S.6 – Optional

Group C

$ 25

30/9
Geography Room

*   Ms. Alice Yip (1)
Ms. May Fung (3)
Ms. Rachel So (2)
Ms. Aleydis Yeung (1)
Sr. Enid Tso

Academic 學術
2.

Business Exposure Club

財商學會

S.3 - S.5

Unscheduled

Free

29/9
Careers Room

*   Ms. Hilda Hsu (4)
Ms. Mandy Ho (4)

          
3.

Chinese Club

中文學會

S.1 - S.6

Group B

$ 20

21/10
5A Classroom

*   Ms. Rebecca So (1)
Ms. W.Y. Chan (1)

4.

English Club

英文學會

S.1 - S.5

Group A

$ 20

14/10
English Activity Room

*   Mr. Angelo (3)
Ms. Kitty Leung (3)

5.

Maths. & Science Club

數理學會

S.1 - S.5

Group A

$ 10

14/10
Bio. Lab.

*   Ms. Athena Law (3)
Mr. William Law (2)

Sports 體育
6.

Athletics Club

田徑學會

S.1 - S.6

Fridays

$ 200

14/10
1A Classroom, Basketball Court & Tseung Kwan O Sports Ground

*   Ms. C.Y. Leung (2)

7.

Badminton Club

羽毛球學會

S.1 - S.6
subject to selection

Mondays

$ 200

26/9
2A Classroom & Indoor Games Hall

*   Ms. Y.L. Liu (1)

8.

Basketball Club

籃球學會

S.1 - S.6
subject to selection

Mondays

$ 200

28/9
1A Classroom & Basketball Court

*   Ms. C.Y. Leung (2)

9.

Table Tennis Club

乒乓球學會

S.1 - S.6

Group B

Free

21/10
1B Classroom

*   Mr. Raymond Leung (2)

10.

Volleyball Club

排球學會

S.1 - S.6
subject to selection

Fridays

$ 200

30/9
PPA Room & Indoor Games Hall

*   Ms. Y.L. Liu (1)

Art 藝術
11.

Chinese Dance Club

中國舞蹈學會

S.1 - S.6

Wednesdays
4:00-5:30 p.m.

$ 10

5/10
Room 502

*   Ms. Grace Lau (4)

12.

Chinese Orchestra

中樂團

** Class information : to be announced in the 1st Music Lesson

S.1 – S.6

Nov: 4, 18
Dec: 2, 9, 16
Feb: 10, 24
Mar: 3, 10, 17, 31
Apr: 7, 21, 28
May: 5, 19, 22, 26

Free

4/11
Chinese Music Room

*   Ms. Dora Lau (1)

13.

Drama Club

話劇學會


S.1 - S.5
subject to selection

Group B and
Nov: 4, 11, 14, 21
Dec: 2, 5, 9, 12 ,19
Jan: 18, 23, 24

$ 50

21/10
3B Classroom

*   Ms. Savina Lo (2)
Ms. Lisa Lee (3)
Mr. Angelo (3)

14.

Chinese Instrumental Class
中國樂器班

** Class information: to be announced in the 1st Music lesson

S.1 – S.6

Wednesdays,
Fridays or Saturdays

To be announced by Music Teacher.

Dates will be announced later Music Room / Special Room C / Special Room D /
Chinese Music Room

*   Ms. Dora Lau (1)
Ms. S.F. Cheung (2)

15.

Music Club Choir

音樂學會 合唱團


S.1 – S.6
subject to selection

Group B and
Nov: 30
Dec: 14
Feb: 15
Mar: 8, 29
Apr: 5, 26
May: 5, 10, 19, 22, 26

$ 20

21/10
Music Room

*   Ms. Dora Lau (1)

16.

Recorder Ensemble

木笛小組

S.1 – S.5
subject to selection

Group A and
Nov: 2, 16
Jan: 18
Feb: 10
Mar: 3, 31
Apr: 28
May: 8, 19, 22, 26

Free

14/10
Music Room

*   Ms. Dora Lau (1)

17.

Visual Arts Club

視覺藝術學會

S.1 – S.6

Group B

$ 30

21/10
Visual Arts Room

*   Mr. Andy Lau (1)

18.

Western Dance Club

西方舞蹈學會

S.1 - S.6 subject to audition for new members
(Bring P.E. uniform)

Mondays

Free

26/9
Room 502

*   Ms. Lisa Lo (4)

Interest 興趣
19.

Computer Club

電腦學會

S.1 - S.6

Group B

$ 10

21/10
I.T. Room

*   Mr. Steven Sin (2)

20.

Cooking Club

烹飪學會

S.2 – S.3,
S.4 – S.5 students who take the T & L

Group A

$ 30

14/10
H.M. Room

*   Ms. Amenda Tang (3)

21.

Film Club

電影學會

S.2 - S.5

Group B

$ 20

21/10
CAL Room

*   Ms. Catherine Cheng (3)

22.

Handicraft Club

手工藝學會

S.1 - S.5

Group A

$ 60
Material fee

14/10
4A Classroom

*   Ms. Maria Wong (1)

23.

Photography Club

攝影學會

S.1 - S.6

Group A

$ 30

14/10
I.T. Room

*   Mr. Andy Lau (1)
Mr. Steven Sin (2)

Social Services 社會服務
24.

Community Youth Club

公益少年團

S.2 – S.6

Unscheduled

Free

28/9
Room 501

*   Ms. Noel Tsang (3)
Ms. Grace Lau (4)

25.

Girl Guides

女童軍

S.1 – S.5
subject to selection (new members)

Group B & unscheduled

$ 40

21/10
1C Classroom

*   Ms. Amenda Tang (3)
Ms. Rachel So (2)

26.

Hong Kong Red Cross

香港紅十字會

S.1 - S.6

Group A & unscheduled

$20 per term & appr. $550 for uniform

14/10
5A Classroom

*   Ms. Jessie Ip (1)
Ms. Catherine Cheng (3)
Ms. C.Y. Leung (2)

27.

Junior Police Call

少年警訊

S.1 – S.6

Group B (except
Nov: 18
Feb: 24
Apr: 21)

$ 20

21/10
Hall

*   Ms. Louisa Lam (2)
Ms. Vincy Wong (2)

學校服務 School Services
SS 1.

Campus TV

校園電視台

S.2 - S.6

Group A

Free

14/10
4B Classroom

*   Mr. C.W. Poon (1)
Ms. Lisa Lee (3)
Ms. Aleydis Yeung (1)
Ms. Winnie Chow (3)
Ms. Amy Wong

SS 2.

Careers and Life Planning Prefect Team

生涯規劃風紀組

S.3 - S.5

Unscheduled

Free

28/9
Careers Room

*   Ms. Mandy Ho (4)
Ms. Hilda Hsu (4)
Ms. Amy Kwok (3)
Ms. Sally Lau (2)
Ms. Rachel So (2)
Ms. Jelly Woo (3)

SS 3.

Civic & Environmental
Education Team

公民及環境教育組

S.2 - S.6

Unscheduled

$ 10

5/10
5A Classroom

*   Ms. Celia Tse (4)
Ms. Athena Law (3)
Mr. Raymond Leung (2)
Ms. Savina Lo (2)

SS 4.

Library Prefect Team

圖書館風紀組

S.2 - S.6
subject to selection (new members)

Once a week

Free

29/9
Library

*   Ms. Lisa Lo (4)

SS 5.

Locomotive

火車頭

S.2 - S.6

Unscheduled

$ 10

26/9
5B Classroom

*   Ms. Anita Lam (3)
Ms. Catherine Cheng (3)
Ms. Cynthia Kwan (4)
Ms. Amy Kwok (3)
Ms. Maria Wong (1)

SS 6.

National Education Team

國情教育組

S.2 - S.6

Unscheduled

Free

12/10
4C Classroom

*   Mr. C.W. Poon (1)
Ms. Cynthia Kwan (4)

SS 7.

School Press Team

校報組

S.2 – S.6
subject to selection

Unscheduled

Free

29/9
Geography Room

** Ms. Rebecca So (1)
*   Ms. Lisa Lo (4)
Ms. Joy Lee (3)
Mr. Angelo (3)
Ms. Aleydis Yeung (1)

AS 1.

Big Sister Team

大姐姐組

S.4 – S.5
(To be appoint-
ed by school)

Unscheduled

Free

To be announced by the teacher – in - charge

*   Ms. Maggie Au Yeung (1)
Ms. May Fung (3)
Ms. Jessie Ip (1)
Ms. Cynthia Kwan (4)
Ms. Alice Yip (1)
Mrs. Shirley Ma (Social Worker)

AS 2.

House (Faith)

社(信)

S.2 – S.6
(To be appoint-
ed by school)

Unscheduled

Free

To be announced by the teacher – in - charge

*   Mr. Raymond Leung (2)
Ms. Jelly Woo (3)

AS 3.

House (Hope)

社(望)

S.2 – S.6
(To be appoint-
ed by school)

Unscheduled

Free

To be announced by the teacher – in - charge

*   Ms. Amy Kwok (3)
Ms. Sally Lau (2)

AS 4.

House (Love)

社(愛)

S.2 – S.6
(To be appoint-
ed by school)

Unscheduled

Free

To be announced by the teacher – in - charge

*   Mr. Andy Lau (1)
Ms. Joy Lee (1)

AS 5.

House (Wisdom)

社(智)

S.2 – S.6
(To be appoint-
ed by school)

Unscheduled

Free

To be announced by the teacher – in - charge

*   Ms. Kitty Leung (3)
Mr. Steven Sin (2)

AS 6.

School Prefect Team

風紀組

S.4 – S.5
(To be appoint-
ed by school)

Unscheduled

Free

To be announced by the teacher – in - charge

*   Ms. Eliza Cheng (1)
Ms. Hilda Hsu (4)

AS 7.

Students’ Association

學生會

S.3 – S.5
(To be elected by students)

Unscheduled

Free

To be announced by the teacher – in - charge

*   Ms. Vincy Wong (2)
Ms. Mabel Choy (1)
Mr. William Law (2)

   
   
   
 
Students should note the following:
1. All S.1 students should participate in at least one club/team (No. 1 – 27).
2. All S.1 to S.3 Catholic students must join the Catholic Society; Catholics in senior forms can choose whether to join.
3. To provide students with more opportunities of demonstrating their leadership and to avoid too much workload,
(i) students can only be appointed Chairpersons / Vice-chairpersons of one club / team and school service.
(ii) students can only be a member of one of the following groups :
  - Committee/Sub-committee of Students’ Association
- House Committee
- School Prefect Team and Big Sister Team

4. Students can join at most THREE clubs/teams and school services (No. 1 – 27 & SS 1 – AS 7) but not including Big Sister Team.
Students who do not observe the above rules will be punished.  All participation in clubs/teams will not be recognized.
5. Before filling in the application forms, students should avoid any clash of meetings.  No changes can be made after submission of the application forms.
6. Students cannot withdraw from the club or team once they have been accepted.
7. Each application form is for one application only.
8. If any of the clubs or teams are oversubscribed, teachers-in-charge have the right to decide the method of selection.
9. The schedule for recruitment is as follows :
    6 Sept Recruitment of clubs and teams. (For S1 only)
    19 Sept Recruitment of clubs and teams.
    20-22 Sept Class Prefects collect the application forms, classify, staple and return them
to teachers-in-charge.
Late submission will not be considered.
    26 Sept

Name of members will be posted on the boards of the clubs and teams

    28 Sept Number of vacancies of clubs and teams will be posted on the ECA board.
    28 & 29 Sept Application for clubs with vacancies.
    26 Sept 16 – 26 May 17 Regular meetings of clubs and teams.
10. ** Dates of meetings :
   
Group A: 14/10, 11/11, 9/12, 17/2, 10/3, 7/4  
Group B: 21/10, 18/11, 16/12, 24/2, 17/3, 21/4  
Group C: 30/9, 4/11, 2/12, 10/2, 3/3, 31/3, 28/4
11. Students’ performance will be printed on the non-academic report card at the end of the school year.